5. 4. 2024 Nad prvním absolventským orchestrálním koncertem Konzervatoře Pardubice

Ve čtvrtek 4. dubna tohoto roku se uskutečnil v Sukově síni pardubického Domu hudby první absolventský koncert této sezony ve spolupráci sólistů Konzervatoře Pardubice a Komorní filharmonie Pardubice pod taktovkou jejího šéfdirigenta Stanislava Vavřínka. Dramaturgie čtvrtečního koncertního večera byla skvěle vystavěna a sólisté i orchestr předvedli vskutku vynikající výkony, na které auditorium Sukovy síně bude jistě dlouho a s uznáním vzpomínat.


Úvod večera patřil Jiřímu Kábrtovi, studentu 2. ročníku z houslové třídy MgA. Víta Chudého. Sólista přednesl 1. větu (Allegro) z proslulého Koncertu e moll pro housle a orchestr, op. 64 Felixe Mendelssohna – Bartholdyho (1809 – 1847) s patřičným technickým i výrazovým nadhledem. Jak v brilantních pasážích, tak i ve stylově modelované kantiléně houslista nezapřel svůj velký talent, který již teď ukazuje do budoucna jasnou hudební perspektivu.


Pěvkyně Dorota Ryšánková, absolventka ze třídy MgA. Hany Medkové Ph.D., se představila ve dvou kontrastních romantických áriích velkých světových operních tvůrců. Zatímco árie Dalily ze známé opery Camilla Saint – Saënse (1835 – 1921) vykazovala především snivý francouzský esprit, árie Olgy ze stěžejního díla Petra Iljiče Čajkovského (1840 – 1893) Evžen Oněgin, zpívaná v originálním jazyce libreta – ruštině, uchvátila jak melancholickým podbarvením pěveckého hlasu, tak i podmanivostí výstavby hudebního celku. Absolventka prokázala svou nespornou profesionální připravenost, která bude jistě směřovat k pozdějším velkým cílům.


Trompetista Vojtěch Bartoníček, absolvent ze třídy Mgr. Karla Mňuka, se v závěru první poloviny večera úspěšně prezentoval svým závěrečným interpretačním výkonem v třívětém Koncertu pro trubku a orchestr, op. 18 (I. Allegro moderato, II. Adagio religioso, III. Rondo) pozdně romantického autora Oskara Böhma (1870 – 1938). Bartoníčkova hra, suverénně technicky vypracovaná i stylově bezchybně uchopená, prozrazuje nejenom velký sólistův profesionální zájem o svůj obor, ale i celkový hudební nadhled vzhledem k další, jistě úspěšné kariéře.


Druhou polovinu čtvrtečního symfonického večera otevřela Kateřina Tůmová, absolventka z akordeonové třídy prof. Antonína Dvořáka jedním z klíčových děl známého českého skladatele   Václava Trojana (1907 – 1983), a to Pohádkami pro akordeon a orchestr, sestávajícími z částí s názvy Odtančíme do pohádky, Ospalá princezna, Kouzelná skříňka, O zakleté princezně, statečném rytíři a zlém draku, O námořníkovi a čarovné harmonice a závěrečné Akrobatické pohádce. Zvuk sólového akordeonu jak v brilantních pasážích, tak i v poeticky frázované kantiléně se úchvatným způsobem propojoval se zvukově barevnou Trojanovou orchestrací a hudební celek jistě přesvědčil každého z posluchačů o svrchovaném interpretačním vkladu sólistky i orchestru.


Houslista Martin Zdvihal, student 4. ročníku ze třídy MgA. Ivy Svobodové Kramperové, si vybral pro své čtvrteční sólové vystoupení slavné dílo Antonína Dvořáka (1841 – 1904) – Mazurek e moll pro housle a orchestr, op. 49. Skladba, vykazující v sólovém nástroji nadmíru obtížný a choulostivý interpretační terén jak z hlediska jednohlasých i dvojhmatových virtuózních pasáží, tak i v pohledu na zvukovou náplň ve smyslu stylové čistoty, byla sólistou přednesena s hlubokým vnitřním prožitkem a skutečnou nástrojovou zralostí. To vše předurčuje do budoucna Zdvihalovu hru k dalším a vyšším metám v houslové interpretační oblasti.


Finále čtvrtečního orchestrálního koncertu patřilo klarinetistce Lauře Karpišové, absolventce ze třídy MgA. Zdeňka Seidla. Pro své nástrojové absolutorium zvolila jedno z vrcholných virtuózních děl klarinetové literatury – Koncert č. 2 Es dur pro klarinet a orchestr německého raného romantika Carl Marii von Webera (1786 – 1826). Laura Karpišová se obdivuhodným způsobem vyrovnala se všemi úskalími této proslulé skladby, a to jak v sebejistém zvukovém zvládnutí rozmanitých  technických finess, tak i v přesvědčivém ponoru do výrazné artikulace leckde kontrastních melodicko – rytmických pásem. Tak jako interpretace předchozích sólistů večera, tak i její nesporný nástrojový vklad ji předurčuje k další smysluplné a perspektivní kariéře.


I na tomto dubnovém koncertním večeru se opět zcela osvědčila již dlouholetá spolupráce pardubické Komorní filharmonie a Konzervatoře Pardubice, která přináší ovoce všem zúčastněným hudebníkům i posluchačům.



Pardubice, 5. 4. 2024      Vladimír Kulík