1. 6. 2017 Nad prvním absolventským orchestrálním koncertem této sezony (31. 5. s FHK)

Datum přidání: Oct 30, 2017 5:19:27 PM

Středeční auditorium Sukovy síně pardubického Domu hudby (31. května 2017) přivítalo s neskrývaným nadšením Filharmonii Hradec Králové, tentokrát řízenou Tomášem Židkem a sólisty – studenty a budoucí absolventy Konzervatoře Pardubice, kteří ve výborně koncipované dramaturgii přednesli skutečná vrcholná díla světových romantických mistrů.

V příjemné atmosféře první poloviny koncertního večera se představili ti nejlepší z nejlepších. Úvodní tóny patřily klarinetu Lukáše Bartoníčka (absolventa ze třídy MgA. Zdeňka Seidla), který ve druhém Weberově koncertu (op. 74) přesvědčil dychtivé publikum nejenom svou technickou nástrojovou virtuozitou, ale i úchvatným, dynamicky umocněným tónovým vybavením, patřícím k romantikovi Weberovi, mimochodem velkému propagátoru klarinetu i na operní scéně, tak jako i magického ovzduší v jeho legendárním Čarostřelci.

Profesionální pěvecký výkon předvedla v árii Mařenky („Ten lásky sen“) ze Smetanovy Prodané nevěsty rovněž i Eliška Hájková (absolventka ze třídy MgA. Hany Medkové), jejíž podmanivě stylové podání jedné z nejkrásnějších, ale také nejobtížnějších operních výpovědí české dramatické jevištní literatury nenechalo nikoho na pochybách o tom, že sólistka má velmi dobře nakročeno pro svou budoucí uměleckou dráhu.

Houslistka Milada Šulcová, čerstvá laureátka Mezinárodní interpretační soutěže Pro Bohemia Ostrava 2017 (ze třídy PhDr. MgA. Vladimíra Kulíka), si vybrala pro svůj ročníkový sólový výstup jedno z technicky i zvukově nejnáročnějších děl polského romantického virtuóza 19. století Henryka Wieniawského – Velkou brilantní polonézu A dur (op. 21). V efektním interpretačním zaujetí zde prokázala jak svou technickou svrchovanost umocněnou virtuozními staccaty, tak i patřičný slohový nadhled, podložený i nespornými zvukovými kvalitami.

Laureátka řady významných mezinárodních pěveckých soutěží Kristýna Kůstková (ze třídy Mgr. Jarmily Chaloupkové) uzavřela svým vrcholně sugestivním ročníkovým projevem první polovinu středečního orchestrálního večera. Dvěma – po všech stránkách vrcholnými  áriemi z pera jednoho z největších operních tvůrců romantismu Vincenza Belliniho oslavila nejenom svůj profesní obor, ale všem posluchačům středečního koncertu doslova vlila do srdcí neopakovatelný zážitek z hudby, která stála u zrodu velké opery 19. století.

Letos teprve osmnáctiletý Matyáš Novák, laureát mnoha mezinárodních i světových interpretačních soutěží (ze třídy DMA. Jitky Fowler Fraňkové PhD.), doslova exceloval v legendárním Koncertu pro klavír a orchestr č.1 b moll (op. 23) největšího ruského romantika Petra Iljiče Čajkovského. Zcela uchvácení posluchači středeční Sukovy síně pardubického Domu hudby možná ani nevěděli, co mají obdivovat dříve – jestli sólistovy doslova fenomenální technické dispozice, určené především tomuto závratnému klavírnímu opusu, nebo snad uchvacující nástrojový zvuk, který neuvěřitelně krásným způsobem naplňoval celý koncertní prostor. Novákův Čajkovskij byl už opravdu zralým uměleckým počinem a závěrečný potlesk fascinovaného publika ve stoje pouze dotvrdil svrchovanou uměleckou sílu interpretačního činu ač ještě mladého, tak už ale dokonale připraveného profesionála.

Pardubice, 31. 5. 2017                                                                                              Vladimír Kulík