Ve čtvrtek 19. prosince 2024 připravila Konzervatoř Pardubice v Sukově síni Domu hudby Vánoční koncert Symfonického orchestru, Pěveckého sboru a sólistů, jehož dramaturgie logicky vyplynula z atmosféry předvánočních dnů. Společným jmenovatelem a pojítkem všech nastudovaných skladeb večera byla ona pastoralita, známá již z dříve provedených vánočních koncertů pardubické konzervatoře v minulých letech.
Úvod večera zahájil slavnostní Hymnus pastoralis jednoho z významných tvůrců českého hudebního klasicismu Jana Augustina Vitáska (1770 – 1839), současníka Antonína Rejchy či Ludwiga van Beethovena. Interpretace tohoto díla dokázala navodit onu vstřícnost koncertního auditoria k interpretům a naopak.
V návaznosti na tuto vokálně instrumentální skladbu byla realizována Missa pastoralis in C velkého českého vlastence, národního buditele, spisovatele, publicisty a v neposlední řadě i skladatele Františka Vladislava Heka (1769 – 1847), rodáka z východočeské Dobrušky. Velký český romanopisec Alois Jirásek použil později vlastní Hekův životopis jako předobraz hlavního hrdiny své pětidílné historické fresky F. L.Věk. Hekova kompoziční tvorba je spojena především s třicátými a čtyřicátými léty 19. století. Pastorální mše, uvedená na čtvrtečním koncertu, patří zřejmě k posledním hudebním dílům svého autora.
Ve vokální interpretaci obou shora jmenovaných děl se přesvědčivě uplatnili Anna Holeňová, studentka 3. ročníku z pěvecké třídy MgA. Hany Medkové Ph.D., Tomáš Kyncl, student 6. ročníku z pěvecké třídy Bc. Martiny Forštové a Natálie Štorková, studentka 4. ročníku a Marek Jansta, student 2. ročníku, oba z pěvecké třídy Petra Dolejšího. Znamenitým partnerem jim zde byl kromě orchestru vedeným MgA. Tomášem Židkem Ph.D. i konzervatorní pěvecký sbor se sbormistrem Ondřejem Mejsnarem DiS. Nadšený aplaus publika pak zakončil první polovinu úspěšného čtvrtečního vánočního večera.
Adekvátní nálada se přenesla i do druhé poloviny pastorálního hudebního soiré. Ta byla uvedena třívětým, v pořadí třetím Koncertem pro hoboj, smyčcový ansámbl a basso continuo Georga Friedricha Händela (1685 – 1759). Sólového partu se s velkým úspěchem ujala Amélie Linková, studentka z hobojové třídy Mgr. Jiřího Křenka, která ve spolupráci s orchestrem dokázala bezpochyby vytvořit radostnou adventní atmosféru.
Poté se houslista Adam Janíček, student 3. ročníku ze třídy MgA. Markéty Čepické, skvěle uvedl v populární kompozici Valse scherzo C dur pro housle a orchestr, čtyřiatřicátém opusu Petra Iljiče Čajkovského (1840 – 1893). Trojici skladatelových kompozic pro housle a orchestr, dnes poměrně často uváděných, výrazně doplňují ještě Melancholická serenáda b moll a Vzpomínka na drahé místo, později vydaná pod názvem Meditace d moll.
Vánoční koncert v Sukově síni pardubického Domu hudby, na kterém se podíleli Symfonický orchestr Konzervatoře Pardubice se svými sólisty a Pěvecký sbor Konzervatoře Pardubice, patřil ve svém závěru symfonické suitě z opery Vánoční noc z pera předního mistra tzv. novoruské školy 19. století, známé i pod názvem Mocná hrstka – Nikolaje Andrejviče Rimského-Korsakova (1844 – 1908). Konzervatorní symfonikové dokázali pod taktovkou svého šéfa zcela zřetelně odkrýt kouzlo této skladatelovy hudby, v níž se prolíná podmanivá melodika a vynalézavá rytmika s novátorskou harmonií, umocněnou osobitou, originální instrumentací.
Vřelý a dlouhotrvající potlesk publika nenechal nikoho na pochybách o správném a též i inspirujícím vedení studentů pardubické konzervatoře svými pedagogy na jejich oprávněné cestě k vysoké hudební profesionalitě.
Pardubice, 22. prosince 2024 Vladimír Kulík