2. 5. 2023 Ohlédnutí za Orchestrálním absolventským koncertem s Filharmonií Hradec Králové

Nad třetím absolventským koncertem sólistů pardubické konzervatoře s Filharmonií Hradec Králové.


V pátek 14. dubna tohoto roku se uskutečnil v Sukově síni Konzervatoře Pardubice v pořadí již třetí absolventský koncert studentů školy ve spolupráci s hradeckými filharmoniky pod taktovkou MgA. Tomáše Židka Ph.D. 

Dramaturgie pátečního koncertního večera byla zacílena nejenom na skladatele klasického a romantického období, ale i na autory impresionismu a 20. století.

Varhaník Adam Suk, posluchač 2. ročníku ze třídy MgA. Pavla Svobody Ph.D. si zvolil pro své interpretační vystoupení 1. větu ze Symfonie pro varhany a orchestr č. 1 d moll, op. 42 Alexandra Guilmanta (1837 – 1911). Skladba v podání sólisty i orchestru vyzněla zvukově barevně v kontrastním dynamickém rozpětí i v lyricky i dramaticky odstupňované škále, umocněna výrazně artikulovaným frázováním ve svých tematicko-rytmických blocích. Sólista – laureát několika nástrojových soutěží – patří již dnes k perspektivním kádrům konzervatoře.


Trompetista Vojtěch Bartoníček, studující v 5. ročníku ve třídě Mgr. Karla Mňuka, přednesl v rámci pátečního večera třívětý (I. Allegro con spirito, II. Andante, III. Allegro) Koncert Es dur pro trubku a orchestr Johanna Nepomuka Hummela (1778 – 1837). Sólista, úspěšný účastník několika soutěžních klání, zaujal ve skladbě Beethovenova současníka jak suverénní pasážovou technikou, tak i výrazným projevem ve frázování jednotlivých lyrických ploch, což bylo podtrženo velmi zřetelnou nástrojovou artikulací a zcela přesvědčivým stylovým uchopením celku. Koncertista prokázal svůj nesporný talent, který bude jistě i nadále rozvíjet ve smyslu své další profesionální perspektivy.


Vojtěch Pošvář, absolvent z pěvecké třídy Mgr. Jarmily Chaloupkové, si vybral pro své závěrečné vystoupení se symfonickým tělesem dvě árie ze světového operního repertoáru. Ve zpěvu Tamina ze singspielu Kouzelná flétna Wolfganga Amadea Mozarta (1756 – 1791) interpret prokázal v přirozeně klenutých kantilénách stylovou ukázněnost a vnitřní smysl pro detail, v árii Lenského z opery Evžen Oněgin Petra Iljiče Čajkovského (1840 – 1893) znamenitě charakterizoval tuto postavu v jejím výrazu lyričnosti, melancholie i zoufalství z nešťastné lásky. Pošvář, laureát řady pěveckých soutěží, se do budoucna bude moci právem zařadit k nadějím českého pěveckého oboru.


Houslistka Anabel De Luca, studentka 2. ročníku ze třídy MgA. Víta Chudého, se představila na pátečním hudebním soiré první větou (I. Allegro non troppo) z pětidílné Španělské symfonie pro housle a orchestr významného francouzského skladatele a houslisty Édouarda Victora Antoina Lalo (1823 – 1892), jednoho z důležitých protagonistů hudebního hnutí Ars gallica. Sólistka, za dodržení originálního tempa první věty, dokázala zvukově i dynamicky odstínit stylizovaný folklór Lalovy kompoziční vize, a to jak v dramatických pasážích skladby, tak i v jejích lyrických kantilénách. Koncertistka, držitelka několika soutěžních trofejí, již dnes ve svém interpretačním vývoji zcela jasně spěje do budoucí profesionální sféry.


Martina Plocková, absolventka z klavírní třídy Mgr. Pavlíny Klokočníkové, zaujala na pátečním symfonickém koncertu s Filharmonií Hradec Králové velmi zajímavou kompozicí z pera Španěla Joaquína Turiny (1882 – 1949) s názvem Rapsodia sinfónica (op. 66). Jednovětá skladba kompozičně vykazuje nejenom španělský exotický esprit, ale i inspirace, vycházející z tvorby pozdně romantického Rachmaninova, populárního Adinsela či místy až z barevně opalizujícího symbolistního Debussyho. Sólistka ve svém pozoruhodném koncertním výkonu bravurně zvládala v dynamickém i zvukovém odstínění pasážové sledy výrazných akordických zahuštění i barevný poetismus vzrušivé imprese. Její hra naznačila auditoriu pardubické Sukovy síně zřetelný posun na cestě k svébytnému hudebnímu umění.


Klarinetistka Laura Karpišová, studentka 5. ročníku ze třídy MgA. Zdeňka Seidla, okouzlila pardubické publikum pátečního symfonického koncertu První rapsodií pro klarinet a orchestr, jejímž autorem je jistě nejproslulejší francouzský impresionista přelomu 19. a 20. století Claude Debussy (1862 – 1918). Sólistka ve svém niterném podání dokázala využít celého rejstříku klarinetových barev, počínajícím jakýmsi tlumeným, snivým oparem melodicky vyklenutého ústředního tématu přes dramaticky vyhrocené pasážové sekvence až k poněkud kontrastně vymodelované vedlejší, quasi pitoreskní myšlence. Věříme, že již dosažené interpretační úspěchy budou páteční debussyovskou protagonistku i nadále vést po cestě k trvalému profesionalismu.


Dorota Ryšánková, posluchačka 5. ročníku z pěvecké třídy MgA. Hany Medkové Ph.D. a již zmíněný absolvent Vojtěch Pošvář si vybrali pro své společné vystoupení na pátečním koncertu v Sukově síni pardubického Domu hudby Seguidillu – duet z Carmen, světoznámé opery Georgese Bizeta (1838 – 1875). Sólistka, na níž zejména leželo hlavní břímě interpretace, prokázala své pěvecké kvality nejenom v odstínění rafinovaného erotismu a koketerie od osudového dramatismu, ale především barvou svého krásného hlasu. Vojtěch Pošvář v árii Kalafa z opery Giacoma Pucciniho (1858 – 1924) Turandot pak jenom plně potvrdil své výborné interpretační kvality. Potlesk publika byl oběma pěvcům uznáním jejich profesionální práce, která se jistě do budoucna ještě zúročí.


Filip Kuchárik, posluchač 5. ročníku v oboru hry na bicí nástroje ze tříd Romana Vrány, Rudolfa Kuchárika a BcA. Radka Doležala, na sebe výrazně upozornil skvělou interpretací Koncertu pro vibrafon a orchestr s názvem Piazonore, jehož autorem je současný ruský skladatel žijící ve Švýcarsku Alexej Gerassimez. Sólista dokázal představit tuto rytmicky a melodicky mnohovrstevnatou skladbu v jejích typicky španělských a jihoamerických rytmech a s výbornou spoluprací s orchestrem hradeckých symfoniků vytvořil na podloží temně barevných orchestrálních témbrů skvělé quasi exotické kreace. I on jde úspěšnou cestou k budoucím hudebním úspěchům.


Saxofonistka Zuzana Jirásková, absolventka ze třídy MgA. Davida Marišlera, přednesla v závěru pátečního koncertu sólistů Konzervatoře Pardubice s Filharmonií Hradec Králové pod vedením Tomáše Židka folklórně zabarvenou skladbu Pedra Iturralda (narozen 1929) s názvem Pequeňa Czarda, která inspiračně vychází z formy cikánského či maďarského čardáše. Sólový saxofon, výborně se realizující v obou tempově, rytmicky i výrazově kontrastních částech stylizovaného lidového tance nazvaných lasan (lašan – v pomalém tempu) a friska (friška – v tempu rychlém), upozornil na sebe v úvodní pomalé části výraznými glissy a brilantními, virtuózními kadencemi, v části s velmi rychlým rytmickým a tempovým nasazením variačními pasážemi, propletenými tzv. cifrováním (melodickým a rytmickým vyzdobením základního tematického tvaru). Zvukové podloží realizované především orchestrálním saxofonovým kvartetem za spolupráce sólového kontrabasu barevně dokreslilo celkový žánrový profil skladby i znamenité vystoupení perspektivní saxofonistky.


Tento koncert je dalším významným příspěvkem k budoucím oslavám 45. výročí vzniku Konzervatoře Pardubice.




Pardubice, 20. 4. 2023                                                                                                Vladimír Kulík