Datum přidání: Aug 28, 2013 10:2:57 AM

Ředitelství Konzervatoře Pardubice blahopřeje zůčastněným studentům i jejich profesorům (prof. Petr Saidl, prof. Anna Hronová) k dosaženým úspěchům a děkuje za vzornou reprezentaci.

Mgr. Dalibor Hlava - ředitel konzervatoře

Kutnou Horou zněly struny klasických kytar soutěžících z 19 zemí…

V sobotu 6. července 2013 dozněly poslední kytarové tóny účastníků prestižní mezinárodní soutěže ve hře na klasickou kytaru v Kutné Hoře. 17. ročníku, který se konal pod záštitou Ministerstva kultury ČR, se zúčastnilo 60 soutěžících z celkem 19 zemí světa. Čtyři dny tu předváděli své hráčské umění mezinárodní porotě v čele s předsedou Štěpánem Rakem, která po třicetihodinovém soutěžním maratonu vybrala ty nejlepší. V porotě dále zasedli: Anna Hronová (Česká republika), Hubert Käppel (Německo), Marek Nosal (Polsko), Michal Nagy (Polsko), Thomas Offermann (Německo), Petr Saidl (Česká republika), Johannes Monno (Německo), Judicaël Perroy (Francie), Ian Watt (Velká Británie) a

Michael Macmeeken (Velká Británie).

V první kategorii do 20 let se nejlepším interpretem a laureátem soutěže stal Wojciech Rysiecki (Polsko), druhé místo získal Dávid Hnat (Slovensko) a na třetím místě skončil Maarten Vandenbemden (Belgie) a čestné uznání obdržel Antonín Pevala (Česká republika, Konzervatoř Pardubice).

Vítězkou druhé kategorie a laureátkou kutnohorské mezinárodní kytarové soutěže se pro rok 2013 stala Češka Hedvika Švendová, druhé místo obsadil kytarista Wu You (Čína) a třetím nejlepším byl David Dyakov (Bulharsko).

Součástí slavnostního vyhlášení byly i ceny pro nejlepší české účastníky soutěže. V první kategorii zvítězil Antonín Pevala a ve druhé kategorii si vítězství odnesla Hedvika Švendová.

„Úroveň soutěže ročník od ročníku stoupá. Je daleko více mladých umělců, kteří mají výbornou techniku a styl a celkově tak zvyšují úroveň soutěže. A mnohdy jde o účastníky ze zemí, které na evropskou kytarovou školu pohlížely jako na nedostižitelnou. Síly se vyrovnávají a počty kvalitních mladých kytaristů se zvyšují. A to je dobře nejen pro kutnohorskou mezinárodní soutěž, ale pro kytarovou scénu jako celek.“ uvedl ředitel soutěže Petr Saidl.

„Soutěž byla opět výborně zorganizována, včetně bohatých doprovodných akcí, mezi nimiž dominovaly nádherné koncerty takových hvězd, jakými jsou Zoran Dukič nebo Judicael Perroy. Stejně tak vysoce hodnotím přednášku o kytarové technice světoznámého pedagoga a kytaristy prof. Huberta Käppela z Německa. Úroveň účastníků se rovněž zvýšila a mnohé výkony vysoko přesahovaly, ve srovnání s obdobnými akcemi, běžný standard. To se týkalo zvláště druhé kategorie, v níž úroveň byla tak vysoká, že mi až bylo líto, že pravidla soutěže neumožňují udělení dvou prvních cen. Práce mezinárodní poroty byla proto velmi náročná, ale to k podobným akcím patří. Chci pochválit jak pořadatele za skvělou organizaci celé soutěže i kurzů, tak všechny, kteří poskytli bienále 2013 podporu“, řekl na adresu soutěže předseda poroty, Prof. Štěpán Rak.

Kromě soutěžních kol, a večerních koncertních recitálů, kterých se v historickém sále Vlašského dvora odehrálo celkem osm (Eduard Leata, Ian Watt, Borbála Seres, Judicaël Perroy, Xingye Li, Johannes Monno, Jan Kudełka a Zoran Dukić), nabídli lektoři - kytaroví mistři své umění svým mladším nebo začínajícím kolegům na asi 136 hodinách mistrovských kurzů, které v průběhu soutěže odučili v příjemném prostředí kutnohorské Základní umělecké školy.

Mezinárodní bienále se v tomto roce poprvé konalo v nově zrekonstruovaném Spolkovém domě. Po letech tak opustili organizátoři a účastníci soutěže Městské Tylovo divadlo a podle spokojených reakcí se, jak se zdá, soutěž ve Spolkovém domě usídlí i v příštích letech. Prostorové možnosti a charakter objektu plně vyhovují podmínkám organizace této prestižní akce.

Slavnosti klasické kytary se v Kutné Hoře znovu odehrají v roce 2015. Organizátoři děkují všem sponzorům a za podporu městu Kutná Hora, díky jemuž se mohou pustit již několik měsíců po skončení letošního ročníku do přípravy dalšího bienále.