15. 5. 2014 Ohlédnutí za prvním absolventským orchestrálním koncertem

Datum přidání: May 15, 2014 5:31:34 AM

Ve středu 7. května se představili v Sukově síni pardubického Domu hudby spolu s Filharmonií Hradec Králové jedni z nejlepších studentů a absolventů letošní konzervatorní sezóny. Ve výborné koncertní dramaturgii zazněla díla dobře známých, ale i méně často hraných klasiků koncertantní hudební Evropy. Sólisté večera již v prosinci minulého roku prošli velmi náročným konkursem, ve kterém prokázali legitimitu svého uměleckého snažení: mladí instrumentalisté měli totiž již tehdy za sebou slibné vavříny z dřívějších národních či mezinárodních soutěží, na nichž reprezentovali nejenom svůj um a vklad svého pedagoga hlavního oboru, ale i zdárné usilování školy – Konzervatoře Pardubice v nastoupené cestě k nejvyšším interpretačním metám, která se začala rýsovat ihned při jejím vzniku před pětatřiceti lety. Výčet soutěžních cen a dalších významných ocenění je obrovský a lze říci, že málokterý umělecký ústav této dimenze se může pochlubit takovými hudebními úspěchy. A navíc – spolupráce školy s oběma předními profesionálními symfonickými tělesy východočeského regionu – s Komorní filharmonií Pardubice a v tomto případě i s Filharmonií Hradec Králové – se stala již nepsanou tradicí vzájemné vstřícnosti a porozumění.

Hudební večer odstartovalo klarinetové Concertino Es dur, op. 26 Carl Maria von Webera se sólistou Lukášem Bartoníčkem ze třídy MgA. Zdeňka Seidla. Interpret předvedl stoprocentní profesionální výkon ve všech parametrech. Podmanivě kultivovaný tón spolu s noblesní vybroušenou technikou, smysluplnými dynamickými nuancemi a skvělým stylovým frázováním nenechaly nikoho na pochybách o tom, že klarinetista má před sebou skvělou hudební budoucnost.

Houslistka Sára Schumová (ze třídy MgA. Ivy Svobodové Kramperové) se představila ve Dvořákově Romanci f moll, op. 11 vřelým nástrojovým zvukem, smyslem pro barevnou výstavbu celku a vkusným romantickým pojetím, umocněným vzájemnou citlivou spoluprací sólistky a orchestru. I tato kladná pódiová zkušenost je pro interpretku jistě vítaným odrazovým můstkem do budoucna.

Jeden z předních francouzských reprezentantů legendárního romantického uměleckého hnutí ars gallica – Vincent d´Indy není na českých koncertních pódiích tak častým hostem. O to více je potřeba ocenit sólistův dramaturgický záměr: d´Indyho Fantaisie sur des Thémes Populaires Francais, op. 31 je invenčně bohatým, obsahově kontrastním a interpretačně náročným dílem, vyžadujícím plnou koncentraci už z pohledu jejího komplikovaného rytmického utváření. Hobojista Pavel Korbička (ze třídy Mgr. Jiřího Křenka) se tohoto navýsost obtížného úkolu ujal se ctí a s potřebným osobitým nadhledem. Inspirujícím výkonem pak přesvědčil všechny přítomné o svých nesporných hráčských kvalitách.

Závěr středečního koncertu patřil klavíristce Tereze Špulákové (ze třídy prof. I. Tolmačové) v Klavírním koncertu a moll, op. 16 Edvarda Hagerupa Griega. Přirozeně temperamentní sólistka zaujala hudbymilovné pardubické publikum především technickou bravurou a zvukovou nosností, vtělenou celému seversky okouzlujícímu koncertantnímu dílu. A navíc – dokázala svou výraznou hrou sdělit posluchačům vlastní interpretační názor, vyjádřený volbou temp, smysluplným frázováním, přesvědčivou úhozovou barvou a potřebnou vyvážeností detailů k celku. I zde lze tušit příslib perspektivní profesionální budoucnosti.

První letošní absolventský orchestrální koncert studentů jubilující pardubické konzervatoře se zdařil po všech stránkách i díky skvělému a citlivému vedení Filharmonie Hradec Králové dirigentem a naším pedagogem MgA. Tomášem Židkem, a my všichni přejeme renomovanému hudebním ústavu „Vítr do vašich plachet!“ a jeho studentům a pedagogům ono umělecké „Zlomte vaz!“

Pardubice 8. 5. 2014                                                                               Vladimír Kulík