18. 11. 2021 Akordeonisté uspěli a mají ocenění na světové soutěži CMA - BLAHOPŘEJEME

přidáno: 17. 11. 2021 23:18, autor: Alois Mech   [ aktualizováno 28. 11. 2021 22:39 ]


Confédération Mondiale De L´Accordéon - CMA (Mezinárodní celosvětová akordeonová konfederace se sídlem ve Francii) pořádala v letošním roce již 71. ročník soutěže Trophée Mondial. Jedná se o akordeonovou soutěž celosvětového charakteru, která sdružuje více než padesát států celého světa. Každý ročník hostí jiný stát, v roce 2019 to bylo Portugalsko, v roce 2018 Kanada. První ročník této soutěže se konal v roce 1951 v Anglii. 
I letošní ročník byl ve všech ohledech specifický, protože z důvodu epidemie musela celá akce probíhat online. Na vše dohlížela více jak sto členná porota, která byla složena z nejlepších světových pedagogů, skladatelů a interpretů. V jejím čele stanul celosvětově uznávaný umělec, akordeonista Richard Galliano. Do soutěže byli nominováni kandidáti na základě předchozích úspěchů z mezinárodních soutěží či výběrových přehrávek. Ze soutěže „Czech Accordion Online Competition“, na které získali naši studenti v minulém roce významné ceny, si vynikající interpret a pedagog na akordeon z Akademie v Paříži a současný prezident CMA Fréderic Deschamps vybral dva studenty Konzervatoře Pardubice. Do kategorie International Open Trophy junior Classic (soutěžící ve věku 18 roků a méně) – Kateřinu Tůmovou (4. ročník denní formy vzdělávání) a do kategorie International Open Trophy senior Classic (soutěžící ve věku 18–35 roků) – Martina Klimeše (5. ročník kombinované formy vzdělávání). Oba studují ve třídě Antonína Dvořáka. 
Soutěžní videonahrávky, které musely být pořízeny bez následné editace, jsme natáčeli v průběhu měsíce srpna 2021. Konečné výsledky všech kategorií byly zveřejněny 15. 11. 2021.

Umístění našich studentů: 
Kateřina Tůmová – 6. místo 
v konkurenci 25 kandidátů a nejlepší pozice soutěžících z ČR  
Martin Klimeš – 3. cena 
v konkurenci 29 kandidátů a nejlepší pozice soutěžících z ČR

Kromě interpretační soutěže byla letos vypsaná i skladatelská soutěž pro originální akordeonovou kompozici. Ze třídy Mgr. Jakuba Jedlinského se pod vedením Petra Zámečníka připravovala na tuto soutěž studentka Šárka Kuklová a umístila se na pátém místě.
Pedagogové akordeonového oddělení upřímně blahopřejí oceněným studentům k vynikajícím výsledkům na této významné celosvětové soutěži.

V Pardubicích 16. 11. 2021 
Antonín Dvořák tajemník oddělení akordeonu a kytary 

Ředitelství Konzervatoře Pardubice blahopřeje soutěžícím i jejich pedagogům k dosaženým úspěchům a moc děkuje za skvělou reprezentaci naší školy.  

Mgr. Dalibor Hlava
ředitel Konzervatoře Pardubice