19. 2. 2019 Nové CD k 40. výročí Konzervatoře Pardubice

přidáno: 18. 2. 2019 23:37, autor: Alois Mech   [ aktualizováno 8. 3. 2019 1:44 ]

https://www.zonerama.com/KonzervatorPardubice/Album/5100017

   Konzervatoř Pardubice slaví v letošním školním roce 40. výročí své existence. Oslavy vyvrcholí společným koncertem Komorní filharmonie Pardubice a Symfonickým orchestrem Konzervatoře Pardubice 4. dubna 2019 v Sukově síni Domu hudby.  Na koncertě proběhne také křest nového CD, které škola připravuje k této slavnostní příležitosti k vydání. Práce v nahrávacím studiu konzervatoře, které jsou časově i hudebně náročné, se pod uměleckým a režijním vedením prof. Antonína Dvořáka a díky jeho střihačskému umění, blíží do finále. 

   Symfonický orchestr konzervatoře Pardubice pod dirigentským vedením Tomáše Židka svůj snímek (Antonín Dvořák: Suita A dur op. 98 b, hudební režie Jan Svejkovský, zvuková režie Antonin Dvořák) natočil již v minulém roce.  Symfonický orchestr Konzervatoře Pardubice byl ustaven brzy po vzniku školy. Orchestr se výborně zhostil řady vlastních projektů, např. nastudování kompletního Smetanova cyklu „Má vlast“, opery Hubička, Blodkovy opery V studni, Dvořákovy Novosvětské symfonie a dalších děl, a několikrát se také s úspěchem zúčastnil rozhlasové soutěže Concerto Bohemia, v níž se v roce 2014 stal absolutním vítězem.

   V tomto školním roce probíhá nahrávání sólistů (nejlepších studentů školy) a také některých komorních těles, která zaznamenala vynikající výsledky v národních či mezinárodních soutěžích. 

   Fotografie zachycují práci v nahrávacím studiu komorního tria „Bajaja“ ve složení
Veronika Slavíková – housle
(4. ročník ze třídy MgA. Ivy Svobodové Kramperové), Ester Tomášková – akordeon (4. ročník, ze třídy Antonína Dvořáka) a Jan Čonka – kytara (ze třídy Anny Hronové), při natáčení suity Václava Trojana „Princ Bajaja“,  kterou studenti přednesli na 27. ročníku mezinárodní soutěže „Intertalent 2018“ a získali vynikající 2. cenu. Komorní soubor pracuje ve třídě jednoho ze zakládajících členů pedagogického sboru Konzervatoře Pardubice Antonína Dvořáka, který na Konzervatoři Pardubice zastával do nedávna funkci statutárního zástupce ředitele.            

   Ondřej Sejkora (ze třídy Mgr. art Františka Machače a Radka Pokorného) se představí v Divertissementu op. 30 Františka Simandla společně s klavíristkou Janou Turkovou. V současné době studuje hru na kontrabas v 6. ročníku Konzervatoře Pardubice. Vyhrál několik mezinárodních kontrabasových soutěží. Dokonce se zúčastnil i soutěže v Severním Texasu v USA, kam byl vybrán mezi 17 nejlepších kontrabasistů světa. Jako sólista vystupoval např. s Filharmonií Hradec Králové, Barocco sempre giovane nebo Janáčkovou filharmonií Ostrava. 

   Tenorista Petr Nekoranec studoval na Konzervatoři Pardubice v letech 2011-2016 obor klasický zpěv ve třídě Mgr. Jarmily Chaloupkové a již v prvních letech studia se stal laureátem mezinárodních soutěží. V roce 2012 získal titul absolutního vítěze na Pěvecké soutěži v Olomouci a 1. cenu v kategorii Píseň a 2. cenu v kategorii Junior na MPSAD v Karlových Varech. V roce 2013 získal druhou cenu v kategorii Junior a celou řadu dalších cen včetně ceny Mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro. V letech 2014–2016 byl členem Bavorské státní opery v Mnichově a jejího operního studia, kde vytvořil řadu rolí. V letech 2016-2018 byl jako první Čech frekventantem Lindemannova programu v newyorské Metropolitní opeře. Roku 2018 se stal sólistou Stuttgartské opery. Na CD uslyšíte Respighiho „Pioveu“ a Händelovu árie Samsona z Oratoria Samson „O lost of sight of the I most complain“ (klavírní spolupráce - Eva Kulichová)

   Matyáš Novák, klavírista, v současné době je žákem ve třídě MgA. Jitky Fowler Fraňkové Ph.D., profesorky Konzervatoře Pardubice, a studentem klavírní akademie Incontri col Maestro v italské Imole ve třídě prof. Borise Petrushanského. Je vítězem mnoha mezinárodních soutěží nejen v ČR, ale i v zahraničí (mj. je absolutním vítězem Soutěžní přehlídky konzervatoří a  hudebních gymnázií ČR 2016, absolutním vítězem Concertina Praga 2015 v kategorii Duo, k jeho nejčerstvějším úspěchům patří 2. cena na Mezinárodní soutěži E. Griega 2018 v Bergenu). Jako sólista se představil v řadě evropských zemí, ale i Číně a USA, v roce 2017 debutoval ve slavné Carnegie Hall. Na CD si vybral tuto svoji nahrávku: Ferenc Liszt - Léta putování (První rok „Švýcarsko“).  

   CD uzavírá skladba Henriho Tomasiho „Concert Champetre“ v podání Dechového tria Konzervatoře Pardubice (viz. fotografie z natáčení). Je sestaveno z nejlepších současných studentů dechového oddělení školy, což potvrzují mj. i jejich výsledky v národních i mezinárodních soutěžích a pracuje dva roky. Uměleckou vedoucí tohoto tria je pedagožka Konzervatoře Pardubice a mj. sólohobojistka Filharmonie Hradec Králové MgA. Markéta Postlerová a hrají ve složení Silvie Mechová – flétna (4. ročník, ze třídy Mgr. Jaromíra Höniga a Mgr. Silvie Mechové), Marek Pavíček – klarinet (5. ročník, ze třídy MgA. Zdeňka Seidla) a Filip Růžička – fagot (4. ročník,  ze třídy MgA. Filipa Krytináře).


z podkladů MgA. Tomáše Židka PhD. a prof. Antonína Dvořáka
zpracoval Mgr. Alois Mech

více fotografií