19. 12. 2018 Zemřela naše bývalá kolegyně, pěvkyně Svatava Šubrtová

přidáno: 3. 1. 2019 5:09, autor: Alois Mech   [ aktualizováno 3. 1. 2019 5:09 ]19. prosince 2018 odešla naše dlouholetá kolegyně, pěvkyně  
Mgr. Svatava Šubrtová.  

Její pouť začala 28. března 1930 v Ostravě v rodině operního pěvce, člena Národního divadla moravskoslezského. Na brněnské konzervatoři studovala u Jiřího Wootha italské bel canto, kterému zůstala věrná po celý život. 

Během svého angažmá v Národním divadle vystupovala jako Oněginova Taťána a Verdiho Leonora. Nejen politická situace, ale i zdravotní stav ji v 60. letech donutily opustit scénu. Po pedagogickém působení na ZUŠ Náchod a Dvůr Králové nad Labem přijala v 80. letech nabídku k činnosti na nově vznikající Konzervatoři Pardubice. Její jméno je tak spojeno i se souborem ReBelCanto, jehož obsazení z většiny tvořili právě její studenti. 

Manžel Svatavy Šubrtové, hudební skladatel Miroslav Raichl, jí věnoval několik písňových cyklů, jejichž způsob interpretace svým studentům společně předávali, např. Modravou mlhou, Letěla tudy labutě, dále pak několik sopránových sól ve svých  kantátách, které společně v Českém rozhlase nahráli. Během svého působení na Konzervatoři v Pardubicích za pomoci svých  přátel vydala svůj operní medajlonek Live CD svých nejoblíbenějších operních árií za klavírního doprovodu kolegy profesora Josefa Picka. 

Po smrti manžela přesídlila do Liberce, kde vybudovala svou vlastní pěveckou třídu. Její pedagogický potenciál měli možnost zažít i studenti, dnes již dirigenti a sbormistři, na nejrůznějších kurzech sborového zpěvu po celé ČR. Stala se také uznávanou porotkyní pěveckých soutěží a poradkyní malých i velkých pěveckých sborů.  

28. března 2019 by se paní profesorka dožila 89 let.