Aktuality‎ > ‎

Školní rok 2018 - 2019

19. 12. 2018 Zemřela naše bývalá kolegyně, pěvkyně Svatava Šubrtová

přidáno: 3. 1. 2019 5:09, autor: Alois Mech   [ aktualizováno 3. 1. 2019 5:09 ]
19. prosince 2018 odešla naše dlouholetá kolegyně, pěvkyně  
Mgr. Svatava Šubrtová.  

Její pouť začala 28. března 1930 v Ostravě v rodině operního pěvce, člena Národního divadla moravskoslezského. Na brněnské konzervatoři studovala u Jiřího Wootha italské bel canto, kterému zůstala věrná po celý život. 

Během svého angažmá v Národním divadle vystupovala jako Oněginova Taťána a Verdiho Leonora. Nejen politická situace, ale i zdravotní stav ji v 60. letech donutily opustit scénu. Po pedagogickém působení na ZUŠ Náchod a Dvůr Králové nad Labem přijala v 80. letech nabídku k činnosti na nově vznikající Konzervatoři Pardubice. Její jméno je tak spojeno i se souborem ReBelCanto, jehož obsazení z většiny tvořili právě její studenti. 

Manžel Svatavy Šubrtové, hudební skladatel Miroslav Raichl, jí věnoval několik písňových cyklů, jejichž způsob interpretace svým studentům společně předávali, např. Modravou mlhou, Letěla tudy labutě, dále pak několik sopránových sól ve svých  kantátách, které společně v Českém rozhlase nahráli. Během svého působení na Konzervatoři v Pardubicích za pomoci svých  přátel vydala svůj operní medajlonek Live CD svých nejoblíbenějších operních árií za klavírního doprovodu kolegy profesora Josefa Picka. 

Po smrti manžela přesídlila do Liberce, kde vybudovala svou vlastní pěveckou třídu. Její pedagogický potenciál měli možnost zažít i studenti, dnes již dirigenti a sbormistři, na nejrůznějších kurzech sborového zpěvu po celé ČR. Stala se také uznávanou porotkyní pěveckých soutěží a poradkyní malých i velkých pěveckých sborů.  

28. března 2019 by se paní profesorka dožila 89 let. 

22. 12. 2018 Vánoční blahopřání

přidáno: 3. 1. 2019 4:40, autor: Alois Mech   [ aktualizováno 3. 1. 2019 4:40 ]

Vážení, 

Konzervatoř Pardubice Vám děkuje za celoroční přízeň,  
přeje Vám krásné prožití vánočních svátků,  
hodně zdraví a úspěchů do nového roku. 19. 12. 2018 Vánoční koncert - SOKP, sbory, dir. M. BOK, T. ŽIDEK, a swing orch. Banda di Feste

přidáno: 12. 12. 2018 6:31, autor: Alois Mech   [ aktualizováno 12. 12. 2018 6:31 ]

3. 12. 2018 Ohlédnutí za skvělým, úspěšným půlrokem kytarového oddělení

přidáno: 3. 12. 2018 9:38, autor: Alois Mech   [ aktualizováno 3. 12. 2018 10:08 ]Ve dnech 30. června – 1. července 2018 se v Bratislavě konala Mezinárodní kytarová soutěž. Soutěžilo se ve třech kategoriích a mezinárodní konkurence byla opravdu silná (soutěžící z České a Slovenské republiky, Německa, Polska, Rakouska, Maďarska, Ukrajiny, Balkánu, Ruska, Izraele a dalších zemí), přičemž v kategorii do 19-ti let získal Jeroným Staša 1. cenu a v kategorii do 25-ti let se na 2. místě umístila naše čerstvá absolventka Milena Šolcová. Barbora Rothová, také červnová absolventka naší školy, obdržela Čestné uznání
Ani o prázdninách kytaristé nezaháleli a Milena Šolcová se v srpnu zúčastnila soutěže Guitartalent Brno 2018, kdy v kategorii bez věkového limitu a v silné mezinárodní konkurenci (soutěžící nejen z Evropy, ale také z Mexika či Japonska) získala 2.místo.

A do třetice Milena Šolcová – nyní posluchačka Katedry strunných nástrojů AMU v Praze (třída Petra Saidla a Pavla Steidla) zaznamenala v říjnu 2018 mimořádný úspěch na 
17. ročníku Mezinárodní kytarové soutěže „Silesian Guitar Autumn“ v polských Tychách. Tato soutěž je největší událostí svého druhu v Polsku, konkurence je tradičně obrovská, a v kategorii bez věkového limitu soutěží např. i posluchači doktorandského studia či vysokoškolští pedagogové, což ještě více podtrhuje prestiž celého klání. Milena se dostala až do finále, kde přednesla za doprovodu orchestru Koncert D dur M.C.Tedesca.
Všichni výše jmenovaní studenti jsou ze třídy Petra Saidla, srdečně jim i panu profesorovi blahopřejeme a děkujeme za vzornou reprezentaci školy.

Dne 8. listopadu na naší škole proběhl již VI. ročník Mezinárodní kytarové soutěže SAI, určené pro hráče na akustickou kytaru, a to v oblasti všech žánrů kromě klasické hudby. Na základě došlých nahrávek vybrala porota 10 semifinalistů, kteří poté zahráli svůj program v rámci neveřejného semifinále. Do večerního finále postoupilo pět kytaristů, mezi nimi i dva studenti naší školy – Peter Vasko (5.ročník) a Patrik Sysel (4.ročník), oba ze třídy Petra Saidla. Ti na večerním finále ukázali, že se neklasických žánrů v žádném případě „nebojí“ a skvěle zabodovali – Peter získal 1. cenu a Cenu publika a Patrik se umístil na místě druhém
Blahopřejeme oběma studentům i jejich panu profesorovi ke skvělému umístění a děkujeme za vzornou reprezentaci školy.

Den ve znamení akustické kytary pokračoval opravdovou lahůdkou, kterou byl večerní koncert chilského kytaristy Andrése Godoye, který byl zároveň i porotcem soutěže. Andrés Godoy je jediný jednoruký kytarista na světě, ve čtrnácti letech přišel při vážné automobilové nehodě o celou pravou paži. To, co jsme v zaplněném Malém sále slyšeli a viděli, zcela jistě předčilo naše očekávání. Koncert byl nabitý energií a neopakovatelnou atmosférou, krásnou, poutavou a osobitou autorskou hudbou, často i v kombinaci s barevným zpěvem ve španělštině obohaceným množstvím jihoamerických rytmů, i publikum se pod Andrésovým vedením aktivně a naplno zapojilo do muzicírování.

Druhý den měli kytaristé denního i kombinovaného studia jedinečnou možnost setkat se s tímto umělcem ještě v rámci semináře. Andrés Godoy nám s velkou otevřeností vyprávěl svůj životní příběh, kdy díky obrovské lásce k hudbě a neuvěřitelné vnitřní síle překonal zdánlivě nemožné  - postupně vyvinul a přivedl k dokonalosti svoji techniku hry levé ruky „tap-tap“, která mu umožňuje přesvědčivě realizovat své hudební a kompoziční myšlenky a s kytarou splynout v jeden celek. Andrés Godoy cestuje a koncertuje po celém světě a v Chile má svůj hudební projekt, ve kterém pomáhá dětem z problémových rodin. Ten obrovský rozměr lidskosti a velkého srdce, který se prolínal celým koncertem i povídáním s tímto umělcem, byl pro nás velkou inspirací, podnětem k zamyšlení a neopakovatelným zážitkem.

S vděčností a přáním, aby těch hudebně – lidských setkání, jako bylo toto a nebo to nedávné s dirigentem a cembalistou Václavem Luksem, bylo co nejvíce…
Za kytarové oddělení
     Anna Hronová

3. 12. 2018 Recenze Podzimního koncertu SOKP se sólistou Matyášem Novákem - obsahuje video

přidáno: 3. 12. 2018 1:37, autor: Alois Mech   [ aktualizováno 3. 12. 2018 1:40 ]


https://www.zonerama.com/KonzervatorPardubice/Album/4893822   Ve čtvrtek 15. listopadu 2018 přivítala Sukova síň pardubického Domu hudby ve svých vstřícných prostorách nejenom posluchače pardubického hudebního okruhu, ale i rodiče studentů pardubické konzervatoře a přátele tohoto hudebního ústavu. U příležitosti oslav 40. výročí založení školy se v zahajovacím koncertu sezóny prezentoval Symfonický orchestr Konzervatoře Pardubice se svými orchestrálními sólisty a již renomovaným klavíristou Matyášem Novákem pod taktovkou šéfa tělesa Tomáše Židka.   
   Úvodní předehra ke Smetanově Libuši vyzněla ve slavnostní atmosféře večera ve svém majestátním patosu zcela přesvědčivě jak z hlediska hráčských technických parametrů, tak i v pohledu na stylovost přednesu. Posluchači Sukovy síně vnímali nejenom velebné frázovací oblouky a dramatické vrcholy Smetanovy hudby, ale i drobné, a přesto invenčně barevně odstíněné detaily, vážící se k polyfonnímu předivu evolučně směrovaných prováděcích úseků 
vlastní předehry. Slavnostnost přednesu i interpretační pokora zde slavily ve vzácné symbióze svůj úvodní koncertní triumf.  
   Následné Variace Iši Krejčího pro velký orchestr (14 variací na národní píseň Dobrú noc, má milá) byly vypracovány s obdivuhodným smyslem pro detail i celek. Všechny melodicko harmonické i rytmické variační přechody zde vyšly znamenitě a instrumentační lesk, kterým se Krejčího Variace pyšnily, byl po zásluze přičten všem nástrojovým skupinám konzervatorních symfoniků. Přednes této po všech stránkách velice obtížné kompozice, spadající do autorova skladatelského vrcholu, nenechaly nikoho z přítomných na pochybách o výborných hráčských schopnostech a poctivé přípravě bezesporu všech členů symfonického tělesa konzervatoře.
   Závěr první poloviny čtvrtečního slavnostního večera patřil baletní polkové hudbě ze Smetanovy opery Dvě vdovy, která v mistrově jevištní kompozici zazní po dějovém rozuzlení celého v podstatě hluboce lidského příběhu Karolíny a Anežky, posléze i s finálním smíšeným sborem. Operní polku přednesli pardubičtí symfonici se stylovou grácií včetně patřičného interpretačního nadhledu, což zcela jasně vyakcentovalo orchestrální hudbu před přestávkou.
   Druhá polovina večera byla věnována jedné z nejslavnějších skladeb Edvarda Hagerupa Griega a vůbec jedné z vrcholných koncertantních kompozic 19. století pro klavír – Koncertu a moll (op. 16), jehož sólový part přednesl s neomylnou technickou jistotou a stylově podmanivým výrazem sice ještě velmi mladý, ale již velice zkušený klavírní virtuóz Matyáš Novák (student 6. ročníku ze třídy Jitky Fowler Fraňkové), laureát mnoha mezinárodních soutěžních klání, z nichž zde připomeňme alespoň některé „prozatímní“ výsledky: první cenu z mezinárodní klavírní soutěže Bradshaw and Buono v New Yorku 2017 a následný debut v Carnegie Hall, který vyplynul z ocenění v této soutěži, první cenu a titul absolutního vítěze ze Soutěže konzervatoří České republiky, první cenu ze soutěže 4. Internationaler Jenö Takácz Klavierwetbewerb, Oberschützen 2016, Grand Prix z mezinárodní klavírní soutěže 3rd Aci Bertonceli International Piano Competition, Larnaka 2016, první cenu a titul absolutního vítěze z mezinárodní soutěže Pro Bohemia Ostrava, první cenu z mezinárodní soutěže Concertino Praga a v současnosti nejčerstvější laureátský titul z mezinárodní klavírní soutěže Edvarda Hagerupa Griega v Bergenu. 
   Velkolepé třívěté Griegovo dílo dokázali sólista i orchestr pod vedením Tomáše Židka vystavět od lyrických a melancholických momentů až do monumentální severské romantické šíře, což odměnilo čtvrteční auditorium Sukovy síně pardubického Domu hudby nadšeným potleskem vestoje.
    Závěrečný sólistův přídavkový bonbónek – Smetanova Cibulička z Českých tanců – byl noblesním pohlazením všem, kteří vnímají opravdové hudební umění nejenom rozumem, ale i srdcem.


Pardubice, 16. 11. 2018                                                         Vladimír Kulík
25. 11. 2018 Naši dechaři úspěšní na soutěži konzervatoří v Teplicích

přidáno: 26. 11. 2018 6:02, autor: Alois Mech   [ aktualizováno 26. 11. 2018 6:02 ]Ve dnech 23. - 25. listopadu 2018 se v Teplicích uskutečnil 41. ročník soutěžní přehlídky konzervatoří a hudebních gymnázií ČR. Naši studenti získali tato ocenění:   

Kristýna Klokočníková - flétna, 2. ročník  
ze třídy Mgr. Silvie Mechové, Mgr. Jaromíra Höniga  
III. cena v I. kategorii  
klavírní spolupráce Mgr. Pavlína Klokočníková 

Marek Pavíček - klarinet, 5. ročník 
ze třídy MgA. Zdeňka Seidla 
Čestné uznání ve III. kategorii 
klavírní spolupráce Stanislava Křížová 

Filip Růžička - fagot, 4. ročník 
ze třídy MgA. Filipa Krytináře 
III. cena ve II. kategorii 
klavírní spolupráce Stanislava Křížová 

Zuzana Jirásková - saxofon, 2. ročník 
ze třídy MgA. Davida Marišlera 
I. cena v I. kategorii 
klavírní spolupráce Stanislava Křížová 

Marie Mechová - lesní roh, 1. ročník
ze třídy MgA. Jany Kuchárikové
I. cena v I. kategorii
klavírní spolupráce PaedDr. Marie Wiesnerová

Kurt Steffek - tuba, 3. ročník
ze třídy Marka Filly
III. cena ve II. kategorii
klavírní spolupráce Mgr. Jana Mičulková

Ředitelství Konzervatoře Pardubice blahopřeje všem soutěžícím i pedagogům za vynikající přípravu a vzornou reprezentaci školy.   

Mgr. Dalibor Hlava v. r.
ředitel Konzervatoře Pardubice

26. 11. 2018 Významný úspěch tria Konzervatoře Pardubice na mezinárodní akordeonové soutěži INTERTALENT 2018 - Slovensko

přidáno: 26. 11. 2018 6:01, autor: Alois Mech   [ aktualizováno 26. 11. 2018 10:27 ]Ve dnech 22. – 25. 11. 2018 se konal v Dunajské Stredě na Slovensku 27. ročník Mezinárodního akordeonového festivalu FRANK MAROKO a mezinárodní akordeonová soutěž Intertalent 2018. Naši studenti zde získali toto ocenění:  

kategorie komorní hry 
Trio (Ester Tomášková – akordeon, Veronika Slavíková – housle, Jan Čonka – kytara) 
ze třídy Antonína Dvořáka 
II. cena 

Ředitelství Konzervatoře Pardubice blahopřeje všem soutěžícím i pedagogům za vynikající přípravu a vzornou reprezentaci školy.    

Mgr. Dalibor Hlava v. r. 
ředitel Konzervatoře Pardubice 


   Ve dnech 22. – 25. 11. 2018 se konal v Dunajské Stredě na Slovensku 27. ročník Mezinárodního akordeonového festivalu FRANK MAROKO a mezinárodní akordeonová soutěž Intertalent 2018.
   Z Konzervatoře Pardubice se soutěže v kategorii komorní hry zúčastnilo trio ze třídy Antonína Dvořáka ve složení Ester Tomášková – akordeon, Veronika Slavíková – housle, Jan Čonka – kytara. V podání tohoto tria slyšeli posluchači suitu Václava Trojana „Princ Bajaja“. Studenti na soutěži, která probíhala formou závěrečného slavnostního koncertu, podali velmi pěkný, stylový a soustředěný výkon, který byl odměněn bohatým a opakovaným potleskem. Umístili se těsně za akordeonovým duem z vysoké školy z Běloruska a získali druhou cenu. Živá nahrávka tria ze slavnostního koncertu byla vybrána k uvedení na CD, které organizátoři vydají jako prezentaci 27. ročníku Mezinárodního akordeonového festivalu Frank Maroko 2018.
   Akordeonová třída děkuje za spolupráci pedagogům Konzervatoře Pardubice a to MgA. Ivě Svobodové Kramperové (oddělení smyčcových nástrojů) a Anně Hronové (třída výuky hry na kytaru). Obě kolegyně se aktivně zúčastnily přípravy na soutěž zejména ve finální přípravě v době před konáním festivalu.

Antonín Dvořák
tajemník oddělení akordeonu a kytary

26. 11. 2018 Pěvecké oddělení stále na vítězné vlně - Pěvecká soutěž Olomouc 2018

přidáno: 26. 11. 2018 5:40, autor: Alois Mech   [ aktualizováno 26. 11. 2018 5:40 ]22. - 24. 11. 2018 se v Olomouci konala PĚVECKÁ SOUTĚŽ OLOMOUC 2018 – XV. ROČNÍK. Naši studenti zde získali tato ocenění: 
 
Kategorie 5b, 15 -16 let: 
Michala Sablíková (2. cena), ze třídy Martiny Forštové 

Kategorie 6b, 17 -18 let:
Jana Dvořáková (3. cena), ze třídy Radky Rubešové

Kategorie 7b, 19 - 22 let:
Marie Novotná (2. cena + Titul laureáta), ze třídy Jarmily Chaloupkové  
Eliška Tomeňuková (3. cena), ze třídy Radky Rubešové 

Kategorie 8b, 23 - 26 let:
Veronika Kaiserová (1. cena + Titul laureáta), ze třídy Jarmily Chaloupkové 

Kateřina Ochmanová – cena za klavírní spolupráci
Klavírní spolupráce: Petr Hostinský a Kateřina Ochmanová 


Ředitelství Konzervatoře Pardubice blahopřeje všem soutěžícím i pedagogům za vynikající přípravu a vzornou reprezentaci školy.   

Mgr. Dalibor Hlava v. r.
ředitel Konzervatoře Pardubice

19. 11. 2018 Další úspěchy pěveckého oddělení, nyní v Ostravě

přidáno: 26. 11. 2018 5:33, autor: Alois Mech   [ aktualizováno 26. 11. 2018 5:34 ]11. 11. 2018 se v Ostravě konala Soutěž Mladých interpretů v rámci Mezinárodního festivalu slovanské hudby. Naše studentky zde získaly tato ocenění: 

Kategorie 16-18 let 
Ludmila Pergelová (2. cena) 
ze třídy MgA. Hany Medkové 

Kategorie 16-18 let 
Vendula Brulíková (3. cena) 
ze třídy MgA. Hany Medkové 

Ředitelství Konzervatoře Pardubice blahopřeje všem soutěžícím i pedagogům za vynikající přípravu a vzornou reprezentaci školy.   

Mgr. Dalibor Hlava v. r.
ředitel Konzervatoře Pardubice

19. 11. 2018 Naši pěvci úspěšní na mezinárodní soutěži v Karlových Varech

přidáno: 26. 11. 2018 5:21, autor: Alois Mech   [ aktualizováno 26. 11. 2018 5:22 ]Ve dnech 9. - 16. 11. 2018 se v Karlových Varech uskutečnil 53. ročník Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka 2018. Naši studenti zde získali tyto úspěchy:  

kategorie Operní naděje 
Vojtěch Pošvář (3. cena) 
Inka Kořínková (3. cena) 

kategorie Junior
Veronika Kaiserová (čestné uznání)  

Kateřina Ochmanová – cena za klavírní spolupráci

Všichni jsou ze třídy Jarmily Chaloupkové
Klavírní spolupráce – Vlasta Přidalová a Kateřina Ochmanová 

Ředitelství Konzervatoře Pardubice blahopřeje všem soutěžícím i pedagogům za vynikající přípravu a vzornou reprezentaci školy.   

Mgr. Dalibor Hlava v. r.
ředitel Konzervatoře Pardubice

1-10 of 23