25. 2. 2015 Mistrovské kurzy slavného francouzského cembalisty a varhaníka Stéphane Béchy

přidáno: 3. 3. 2015 7:34, autor: Alois Mech   [ aktualizováno 3. 3. 2015 10:04 ]Dne 25. 2. 2015 se v Malém sále na Konzervatoři Pardubice konal za významné podpory vedení festivalu Pardubické hudební jaro, kterému tímto vřele děkujeme, Masterclass barokní hudby slavného francouzského cembalisty a varhaníka Stéphane Béchy.
Mistrovské kurzy probíhaly formou výuky jednotlivých studentů klávesového oddělení, např. klavíristé Alžběta Svobodová, Adéla Černíková, Matyáš Novák, varhanice Marie Minářová, a byly pro všechny zúčastněné velmi motivující a přínosné.


Stéphane Béchy (*1963) studoval hru na varhany u René Brethomé a Marie-Claire Alain a hru na cembalo u Davitta Moroneyho a Oliviera Baumonta. Koncertuje jako sólista ve Francii, zejména v Notre Dame, La Madeleine, Saint-Sulpice, ale také na festivalech, jako kupř. White Coats v Paříži, Festival staré hudby v Dieppe, Saint-Michel Thiérache Triforium's Cathedral Metz, Nancy Festival, Festival de Carcassonn. Je pravidelně zván do Rakouska, Německa, USA, Srbska, Černé Hory, Jižní Koreje a Nizozemska, vystoupil ve Vídni, Rotterdamu, Leyddenu, Delftách či Haagu.
Své znalosti repertoáru staré hudby předává studentům konzervatoře v Rotterdamu, na Northwestern University v Chicagu, na univerzitě v Bělehradě a na univerzitě v Soulu. Vystupuje rovněž s jinými umělci v komorních souborech s cembalem a varhanami, kupř. s Jean-Pierre Arnaudem, Laurentem Verneyem, Stéphanie-Marie Degand, Olivierem Charlierem, François-Henri Houbartem ad. Se souborem Amusemens du Parnasse, který založil, nahrál Stéphane ve světové premiéře dvě mše Michela Coretteho u společnosti Triton. Rovněž vydal sólová díla Bacha, Mozarta, Mendelssohna, Liszta a Saint-Saënse. Jeho nahrávky vysílají rozhlasové stanice ve Francii i v zahraničí. Jako jeden z mála varhaníků uvedl kompletní varhanní dílo J. S. Bacha na celkem 17 recitálech v Paříži.
Stéphane Béchy je ředitelem Conservatoire à Rayonnement Régional, uměleckým ředitelem Orchestre de Caen, ředitelem festivalů Festival of Contemporary Music "Aspects des Musiques d'Aujourd'hui" a Festival International d'Orgue de Caen, který založil. Přivedl do hlavního města Normandie nejvýznamnější umělce a skladatele současnosti, kupř. Kryštofa Pendereckeho, George Crumba, Elliotta Cartera, Petera Eötvöse, Tristana Murail, Nelsona Freireho, Arto Noras, Marie-Claire Alain, Emmanuela Pahuda, Ensemble Intercontemporain, London Sinfonietta, Beaux Arts Trio ad.
Předsedá mnoha komisím Národní konzervatoře hudby a tance v Paříži a je členem porot mnoha mezinárodních soutěží. Je rovněž rytířem francouzského národního řádu Arts et Lettres.