11.1.2013 Pěvecké oddělení připravuje operní představení

přidáno: 11. 1. 2013 6:51, autor: Alois Mech   [ aktualizováno 26. 3. 2013 1:09 ]
Pěvecké oddělení připravuje operní představení
J.Mysliveček: Il Parnaso confuso
Termín: 9. a 10. dubna 2013
Sukova síň Domu hudby v 19:00 hodin 
OBSAZENÍ:
Melpomene: T. Hořejšová, J.Prouzová 
Euterpe: A. Flečková, N. Uramová, M. Ambrožová
Erato: Z. Hátlová, M. Vostřelová
Apollo: M. Skalický, P. Nekoranec
Hudební nastudování: prof. Josef Picek
Režie: Mgr. Karla Štaubertová
 
 
Josef Mysliveček: Il Parnaso confuso (Zmatek na Parnasu)
Skladatel Josef Mysliveček (1737-1781) byl jeden z předních představitelů české hudební emigrace 18.století. Většinu života prožil v Itálii, kde se mu přezdívalo „Il divino Boemo“ – Božský Čech, nebo přímo „Venatorini“ – Mysliveček.
Ačkoli zkomponoval řadu skladeb orchestrálních, těžištěm jeho odkazu je opera. Napsal na 30 oper, většinou na libreta Pietra Metastásia, a stal se předchůdcem i vzorem W.A. Mozartovi a celému vídeňskému klasicismu.

Il Parnaso confuso (Zmatek na Parnasu) vznikla na objednávku mnichovského dvora k příležitosti svatby bavorské princezny. Komická příhoda líčí s pořádnou dávkou nadsázky situaci v sídle Múz, kdy Apollón přináší kvapnou zakázku na virtuózní árii a zoufalé Múzy se pokouší vyrovnat s ní, i se svými vztahy k božskému šéfovi. Nápadná podoba s chaotickým stavem v některých současných uměleckých agenturách poskytla základ pro naši nekonvenční inscenaci. K dokreslení atmosféry jsou použita i půvabná Myslivečkova Nocturna. Árie jsou ponechány v původní italské podobě, ale v recitativech zazní český překlad dirigenta Přemysla Charváta, který operu znovu objevil, upravil a provedl v zámeckém divadélku v Litomyšli v roce 1999. Od té doby je uváděna pro pardubické publikum až nyní.