16. a 17. 3. 2005 Dráteník

KONZERVATOŘ PARDUBICE
DIVADLO 29


uvádějí zpěvohru o dvou dějstvích

DRÁTENÍKNapsal : Josef Krasoslav Chmelenský
Hudba : František Škroup
Úprava a režie: Ema Zámečníková
Hudební nastudování a klavírní doprovod: Josef Picek
Hudební spolupráce: Vladimír Kulík, Hana Pospíšilová
Kostýmy: Zuzana Vítková j. h., Marie Šikýřová j. h.

Premiéry
16. a 17. března 2005 ve 20.00 hodin
Divadlo 29, Svaté Anežky České 29, PARDUBICE


Osoby a obsazení:
Květenský, kupec: Luboš Janhuba j.h.
Růžena, jeho dcera: Lenka Prokopová, Jana Pinkasová
Lána, kupec: Karel Drábek, Jiří Pek
Vojtěch, jeho syn: Jiří Koreček j.h.
Liduška, panská: Radka Hudečková, Simona Jindráková
Kůl, sloužící: Václav Dachs
dráteník: Lenka Tobiášová, Markéta Viterová

dále hrají:
V. Ornst, Š. Honc, A. Veretina, V. Chmelíková, K. Falcová, P. Fišerová, I. Faltová, Z. Erlebachová, M. Erlebachová, L. Černá

Zpěvohra, jejímž autorem je F. Škroup (byla napsána na text J. K. Chmelenského), měla premiéru 2. února 1826 v Praze. Je považována za první českou operu. Vznikla velmi rychle, je úzce spjata s obrozeneckým ovzduším té doby a dodnes poutá svými milými melodiemi.

Obsah:
1. dějství - Bohatý kupec Květenský chce provdat dceru Růženku za syna svého přítele, rovněž bohatého kupce. Růženka ho však nechce, protože se zamilovala do mladého hocha, o němž ví jen to, že se jmenuje Vojtěch. Ten, aby se dostal za svou milou, převlékne se do šatů chudého dráteníka a tak nepozorovaně vniká do domu Květenského.
2. dějství - Růženka ve svém pokoji vzpomíná na Vojtěcha, když v tom panská Liduška se smíchem přivádí falešného dráteníka. Milenci si stěžují na osud, který je nutí vzít si nemilované osoby. Oba však náhle překvapí Květenský, s nímž přichází i otec Vojtěcha. Navíc se objevuje i skutečný dráteník a žádá vrátit své šaty, protože je podezírán, že ty pěkné ukradl. Vojtěch se ke všemu přiznává a konečně se vyjasní, že ti dva zamilovaní byli sobě určeni i otcovskou dohodou.
V dnešní úpravě E. Zámečníkové je próza mezi jednotlivými hudebními čísly nahrazena výstupy chóru, který zpěvohru obzvláštňuje a dodává ji větší spád.

Vážení posluchači, Konzervatoř Pardubice Vám předkládá další hudební představení, které vzniklo na půdě školy a jímž chce obohatit kulturní život města. Rád bych na tomto místě poděkoval všem, kteří se podíleli na přípravě, nastudování a realizaci. Přeji Vám příjemný hudební zážitek a všem účinkujícím "Zlomte vaz".

Mgr. Jaromír Hönig - ředitel konzervatoře